מוגש כשירות לציבור ללא תשלום

18. קריאת מספרים גדולים – מיליון

למיליון או למיליונים יש פסיק אחד ולאחריו 3 אפסים או שלושה מקומות, ואז עוד פסיק ולאחריו 3 מקומות. קוראים את הספרה או הספרות שלאחר הפסיק השמאלי – כרגיל, ומוסיפים את "שם המשפחה" מיליון או מיליונים. למספרים שנמצאים בשלושת המקומות מצד שמאל קוראים אלף או אלפים, מכיוון שאחרי הפסיק שלהם יש 3 מקומות. (אפס "שומר מקום" בשביל חבר שעוד לא בא, כמו ששומרים מושב ריק לחבר בקולנוע. אם לא היה אפס לא היינו יודעים להבדיל בין 102 ל- 12).

9,000,000 קוראים את הספרה 9 ומכיוון שיש עוד 6 מקומות לאחר הפסיק אנו מכנים אותה בשם מיליון. כלומר – תשעה מיליון. את המספר 100,000,000 אנו קוראים מאה כרגיל ומוסיפים לו את שם המשפחה מיליון.

כתיבת המספר היא מצד ימין – סופרים 2 קבוצות של שלושה אפסים, "אחת שתים שלוש ופסיק, אחת שתיים שלוש ופסיק", ולאחר מכן כותבים את מס' המיליונים.

קריאת המספר 3,456,111: קוראים את המספר 3 ומוסיפים לו את שם המשפחה מיליון.
קוראים את המספר 456 שיש לו שלושה מקומות לאחר הפסיק ולכן שם המשפחה שלו הוא אלפים; יחד ארבע מאות חמישים ושישה אלפים, ומוסיפים בקריאה כרגיל את המספר 111. יחד שלושה מיליון, ארבע מאות חמישים ושישה אלף, מאה ואחת עשרה. נשמע קצת מסובך אבל אני מקווה שבמצגת לקריאת מספרים גדולים – מיליונים יהיה יותר ברור.