מוגש כשירות לציבור ללא תשלום

57. סימני התחלקות

אני עושה כאן קפיצה גדולה ומניחה שהילד התאמן כבר על סוגים שונים של תרגילי כפל וחילוק, ושולט בהם. סימני התחלקות הוא מבוא לפרק על לוח המאה, בפרק הבא ניישם את מה שלמדנו. הלימוד של לוח המאה ולאחר מכן, פירוק לגורמים הם חזרה יסודית וממצה על כל נושא הכפל והחילוק.

סימני ההתחלקות:                                                   

  1. מי מהמספרים שלמעלה מתחלק ב- 2, כלומר הוא מספר זוגי (שמח, כפי שלמדנו. כלומר לכל אחד יש זוג, חבר ואף אחד לא נשאר לבד). קודם נותנים לילד לנסות לבד, ואז נותנים את הסימן הכללי. מבקשים שהילד יסמן עיגול מסביב לכל מספר זוגי. כל מספר זוגי מסתיים בספרות 0,2,4,6,8. מנסים לחשוב למה.

  2. מי מהמספרים למעלה מתחלק ב- 5? (5 זה יותר קל, אנחנו מתחילים ממה שקל. בודקים איך נראים מספרים שהם כפולות (סכום של תרגילי כפל) של 5 ומנסים למצוא תבנית, צורה דומה. עדיף תמיד לתת לילד לנסות לגלות דברים ולא להכתיב אותם. זה יעזור ללימוד מהנה יותר ויותר אפקטיבי, וגם ולזיכרון. כדאי שהילד ילמד לסמוך על יכולת החשיבה שלו ולא יחכה שהמבוגר יחשוב בשבילו. סימן ההתחלקות של 5 הוא שהמספר מסתיים ב – 0 או ב- 5. לסמן ריבוע מסביב לכפולות של 5 שלמעלה. אפשר לסמן בכמה סימונים, מספר יכול להיות כפולה גם של 2 וגם של 5, וכו'.

  3. מי מהמספרים שלמעלה מתחלק ב- 10? (מסתיים ב- 0). לסמן במשולש.

  4. אנחנו לא בודקים מי מתחלק ב-4. כי מי שמתתחלק, כלומר הוא תוצאה של תרגיל כפל של המספר 4 הוא גם תוצאה של כפל ב-2. 2X2X3 = 4X3.

  5. מי מהמספרים שלמעלה מתחלק ב-3? שואלים – איזה מספרים נראים לך כמתחלקים ב-3? 23 נראה כמו מספר שיתחלק ב-3. אבל הוא לא מתחלק. מאוחר יותר נלמד חילוק ריש, חילוק ארוך, כדי לבדוק זאת. למיטב ידיעתי ולמרבה הצער, לא מלמדים חילוק כזה בבית ספר. אולי המצב השתנה. זה גורם להרבה מאוד חוסר ביטחון בנושא החילוק. המוח צריך לוודא כל דבר כדי לקלוט אותו. תרגיל במחשבון לא יגרום להרגשת ידיעה ושליטה. סימן ההתחלקות של 3 הוא – מחברים את סכום הספרות במספר ואם מקבלים 3,6, או 9 – סימן שהמספר מתחלק ב- 3. לפעמים מקבלים סכום של 12, ואז ממשיכים לחבר את הספרות של 12 ומקבלים 3,6,9, אחד מהם. (23, 2+5=7, 23 לא מתחלק ב-3) מסמנים בצורת לב את המספרים שמתחלקים ב- 3. מה שמתחלק ב6 מתחלק גם ב-3 או בשתיים, מה שמתחלק ב-8 כבר סימנו כי הוא מתחלק גם ב-2.

  6. מי מהמספרים שלמעלה מתחלק ב- 9? הסימן של מספר שמתחלק ב-9 הוא: מחברים את סכום הספרות ומגיעים ל-9. 45, 5+4 = 9, סימן שמתחלק ב-9.

  7. מי מתחלק ב-7? לכך אין סימן וצריך לרשום בצד את כפולות 7, לראות איזה מהמספרים שייך לכך.

  8. מי מתחלק ב-11? בודקים כפולות שונות. המסקנה היא שמתחת למאה, כפולות (מספר שמתחלק ב-) 11 ספרת האחדות שווה לספרת העשרות. כמו ב-33.