מוגש כשירות לציבור ללא תשלום

10. להתמודד עם טעויות

כדי להצליח במבחנים בכיתות גבוהות יותר, כדאי להכיר את סוגי הטעויות האופייניות לנו. לכל אחד יש 5-6 טעויות שאופייניות לו ונובעות מפערים בלימוד, הרגלים לא נכונים ותכונות אופי. כדי ללמוד להכיר את הטעויות יש להכין שיעורי בית ולמצוא מהי התשובה הנכונה. הילדים לומדים בדרך כלל בספרי מתמטיקה שבהם הפתרונות מופיעים בספר. זה נוח וקל למורים שפטורים מבדיקת שיעורי בית. אין אפשרות ללימוד עצמי בעזרת הספר. בספרים אלה יש גם הרבה דילוגים על שלבים חשובים ולא מופיעה דרך הפתרון. אין דרך לדעת איך לבצע את התרגיל נכון ומה לא היה בסדר. התלמידים שואלים אולי את המורה הפרטי או את האב בוגר האוניברסיטה. לילדים אחרים אין כל כך סיכוי להצליח.

סוגי טעויות אפשריות:
חיבור עשרות עם אחדות – נובע מכתיבה לא מסודרת שנובעת אולי מבעיה בהפנמת המבנה העשורי.

בלבול בפתרון שאלות חיבור פשוטות במהלך ביצוע פתרון מסובך – יכול לנבוע מזלזול ופתירה של כמה שלבים בראש (עם סיכוי של 50% טעות לכל שלב כזה) . הזלזול נובע מבעיה בהערכה העצמית – עודף מוטיבציה, עודף לחץ וציפיות גבוהות ושבחים הסביבה. הילד נע בין הערכה עצמית גבוהה מדי לנמוכה מדי (כמו בפונקציה של סינוס) וצריך להחזיר אותו למצב של גרף ישר (עולה).

כתיבה לא ברורה של מספר מסוים – למשל אפס נראה כמו שש – ואח"כ התייחסות למספר המוטעה.

עבודה בשלבים לא מסודרים, של הוצאה מסוגריים, עם מינוס כפול סוגריים, שבתוכם שברים… "חור" בלימוד חומר טעות בכל פעם שיש מינוס כפול סוגריים, למשל. חוסר הבנה של חוק הפילוג (לרוב לא נלמד כלל).

עבודה אינטואיטיבית טובה בתרגילים פשוטים ולכן חוסר רצון ללמוד שיטת עבודה שדרושה לפתרון תרגילים מורכבים. (עודף ביטחון שמתחלף בחוסר)

העתקה לא נכונה של התרגיל במעבר משלב לשלב (במשוואות אלגבריות)

בעיות בחישוב תרגילים פשוטים בתחום העשרת הראשונה, תוך כדי ביצוע תרגילים מורכבים יותר – יכולים להצביע על צורך בחזרה, לחיזוק הבסיס החשבוני. או על בעיות ריכוז. צריך להתייחס לפתרון שאלות קלות אלה בזהירות כי יודעים ששם יש בעיה, ולפתור בשתי דרכים שונות ולעשות אומדן. (גם אומדן לא מלמדים בבתי הספר). יש להתייחס ברצינות לשגיאות ולא רק לנסות להגיע לפתרון הנכון כמטרה יחידה. 

אפשר ללמוד הרבה משגיאות. יש צורך לנתח אותן ולראות מה גרם להן
, והאם יש כאן בעיה שחוזרת על עצמה. אם כן, כדאי ללמוד טוב יותר חומר מסוים או לעבוד בצורה מתוכננת כך שהשגיאה לא תחזור על עצמה. מטרת שיעורי הבית ללמוד מה הן הטעויות שלנו, מה מאפיין אותן ומה חסר לנו בחומר, ולבדוק אם הבנו את החומר.

יש צורך ללמוד גם טכניקות של אומדן, הצבת הפתרון בנוסחה, הבנת הקשר בין חיסור לחיבור, או בין כפל וחילוק, ופתירה בצורה אחרת כדי שהילד יוכל לדעת תוך כדי מבחן אם צדק או טעה . כך יגדלו הסיכויים להגיע לציון גבוה וחרדת הבחינה תפחת. מובן שאם דרך הפיתרון אינה מפורטת בספר, הילד לא יוכל לגלות מה היתה הטעות ולא יוכל ללמוד ממנה. שיעורי הבית יהפכו לחוויה מתסכלת ולא לימודית.