דף הבית | קריאה וכתיבה | לימוד חשבון | דפי עבודה | למידה והתנהגות | ספרי-ילדים שלי | כתבו אלי | קישורים
שלומדים - לימוד לילדים
דף הבית > תנ"ך > פרק 8
מס' מבקרים: 26
פרק 8

פרק 8: מגדל בבל - ההתקדמות הטכנולוגית


הטכנולוגיה מקרבת את האדם יותר ויותר אל התכונות של אלוהים. ניסים שונים בתנ"ך יכולים להתבצע גם על ידי טכנולוגיה בת-ימינו:   אינטרקום - ה' קורא לשמואל בבית המקדש בשילה;  שימוש בנפט - אליהו מדליק מים בתחרות מול נביאי הבעל;  חישוב מועדים של ליקוי חמה או גאות ושפל- יהושע והשמש בגבעון, משה וקריעת ים-סוף;  זיקוקין די-נור ואבק שריפה - 'מעמד הר סיני': "והעם רואים את הקולות";  הולוגרמה – הופעה של מלאכים;  הפריה מלאכותית  –  טיפול בעקרות. 

בסיפור 'מגדל בבל' (בראשית יא' 2-8) - מלגלג הטקסט על ערך 'ההתקדמות הטכנולוגית' של בני האדם:   האדם משתמש לבניית המגדל בחומר פחוּת, הלבנים עשויות חֵמר - במקום אבן;  המגדל  'ראשו בשמים' - אולם האל יורד מן המרומים כדי לראותו...  "ותהי להם הלבנה לאבן והחמר היה להם לחומר... ויאמרו הבה נבנה לנו... עיר ומגדל וראשו בשמים... וירד ה' לראות ... את העיר ואת המגדל אשר בנו בני האדם. ויאמר ה': ...וזה החילם לעשות ועתה לא נבצר מהם כל אשר יזמו לעשות".   האל מכשיל את 'ההתקדמות הטכנולוגית':  "ויפץ ה' אותם משם על פני כל הארץ  ויחדלו לבנות העיר." 

בימינו, 'ההתקדמות הטכנולוגית' לא נראית טוב יותר ממצב 'מגדל בבל' שהאל כה התנגד אליו,  נראה כאילו הטכנולוגיה 'כורתת את הענף שעליו היא יושבת':  פצצות האטום מסכנות את שלום העולם; התעשייה והמכוניות פוגעות באדם שיצר אותן - ע"י פגיעה באוזון, זיהום האויר, כיסוי האדמה באספלט והפיכתה למדבר לא מחלחל ולאזור שמונע מילדים לשחק בחוץ, פלאפונים ואנטנות סלולאריות פולטים קרינה מסוכנת,  הצמחים  'מהונדסים' לעמידות בפני רעלים מסוימים, ואז מציפים את היבול באותם חומרים רעילים המשמשים כחומרי הדברה - ומביאים לרעילות עצומה של צמחים, מי תהום, ושל בשר החיות שצורכות את הצמחים הללו.   נראה שלא רק שגורשנו מגן-עדן - מבחינה אקולוגית אנחנו מוסיפים לברוח ממנו מרצוננו - עוד ועוד.פרק 9 (פרק 9)
תנ"ך
פרק 1
פרק 2
פרק 3
פרק 4
פרק 5
פרק 6
פרק 7
פרק 8
פרק 9
פרק 10
פרק 11
פרק 12
פרק 13
פרק 14
פרק 15
פרק 16
פרק 17
פרק 18
פרק 19
פרק 20
פרק 21
פרק 22
פרק 23
פרק 24
פרק 25
פרק 26
פרק 27
נספח - אלוהים והצמחונות
דיאגרמת יעקב
אפוד אבני החושן
האתר מוקדש לזכר אבי משה אגוזי ז"ל
ar pageTracker = _gat._getTracker("UA-3360548-1"); pageTracker._initData(); pageTracker._trackPageview();