דף הבית | קריאה וכתיבה | לימוד חשבון | דפי עבודה | תגובות גולשים | למידה והתנהגות | ספרי-ילדים שלי | צור קשר |
קישורים
שלומדים - לימוד לילדים
דף הבית > קריאה וכתיבה > ללמד קריאה > לימוד קריאה במצגות ב-25 שיעורים > שיעור קריאה 10
מס' מבקרים: 385907
שיעור קריאה 10
לצפייה במצגת של שיעור 10

שיעור קריאה 10

האות אלף - פתח, חטף פתח בשיעור 10 חזרנו על החומר של שיעורים קודמים ויצרנו מילים מאבני בניין של הברות.  לאחר מכן הילד קרא באופן עצמאי הברות ומילים.
 
שמתי במצגת את הניקוד החדש של חטף פתח ללא התראה, יש ילדים שלא יבחינו בהבדל ויקראו אֲכאילו הוא אַ, ויש כאלה שיבחינו בהבדל וישאלו. במצב של גילוי עצמאי הלימוד יותר יעיל ומהנה, ורציתי לתת לילד קצת מהתחושה של גילוי.  למדנו אלף עם חטף פתח, למדנו שהצליל של חטף פתח דומה לפתח.  שתי הנקודות המאונכות של חטף הפתח נופלות, ואנחנו מתעלמים מהן וקוראים רק את הפתח.  זוהי גם הטרמה לחטפים אחרים ולשווא נח.  למדנו את המילה אני. כאשר הילד קורא את הטקסט שבבועת הדיבור של דני, "אני  אני אני", אנו עוצרים אותו ומעירים, למה הוא אומר כל הזמן אני. זוהי גם אתנחתא מחוייכת באמצע הלמידה, אבל היא חשובה גם מפני שהילד נעצר, נזכר במה שאמר ומפרש אותו.  הילד עושה שימוש בזיכרון השמיעתי שחשוב מאוד לקריאה.   כביכול לא למדנו בשיעור זה "סימן ניקוד אחד, אות אחת, וסימן פיסוק אחד".  אבל למדנו די הרבה, כאן כדאי לסיים את השיעור.
בשיעור הבא נלמד די הרבה על המילה אני ושימושיה במשפטים. 
טבלת - אז מה היה לנו?
ההברות שכבר למדנו יעזרו לנו בהמשך ללמוד בצורה מהירה יותר את ה"מלבנים הריקים" בטבלה.
למדנו די הרבה, השיטה מהירה מאוד למרות שהיא נראית איטית ולכן לא כדאי לנסות להאיץ מעבר לעיקרון של אות אחת, ניקוד אחד, סימן פיסוק אחד ליום. איך לתרגל עם הילדים את הניקוד?  מכינים משטח ו"נחשים" מפלסטלינה ואפשר לבנות אותיות וניקוד. אפשר לבנות מצ'יפסים או מבייגלה בצורת אותיות, חותכים חלקים והופכים אותם לניקוד.  מי שקורא נכון – אוכל.  לכתוב על הגב.  אפשר מלוחיות מניה (האות חית קמוצה שלמטה) שאני משתמשת בהן לחשבון באתר.  ניתן להשיג בחברת "יסוד"

אני רוצה להודות שוב לפרופ' פויירשטיין שאישר לי להשתמש במבנה המוצלח של הטקסט בחוברת "שלב-שלב בקריאה" שיצאה ב"מכון פויירשטיין - הדסה ויצ"ו קנדה", כעיבוד לשיטת "למתחיל". 
החוברת מאפשרת לימוד של שרשרת מילים ארוכה שנובעות אחת מהשנייה:  אבא-דני-בא-אני-מי-סבא-סמי-רמי-ראה-את-זה....  ועוד.  המילים הופכות למשפטים בעלי משמעות ולפסקאות. בחוברת "שלב שלב בקריאה" יש 36 עמודים של טקסט, שהתבססתי עליו במצגות.  עבדתי עם החוברת במשך 15 שנה, בכל שיעור לאחר השיעורים הראשונים חזרנו על שני עמודים והתקדמנו 3.  תוך 5-15 שיעורים הילדים למדו לקרוא.  ילדים שהכירו את כל האותיות הסתפקו בפחות שיעורים, בתנאי שלא היו להם הרגלי ניחוש וצילום של המילה, כך שיכלו ללמוד לפענח את ההברה:  האות והקשר שלה עם הניקוד.  במצגות הקצב מעט יותר איטי בגלל המדיום השונה, אך עדין רצוי להסתפק בשיעור אחד ליום. אם הילד שכח את הסימנים זה טבעי, חלק מתהליך הלימוד, כי הדרישות הולכות וגבוהות מבחינת עצמאות ויישום, ושילוב עם לימוד נוסף.  במקרה שהילד מתקשה לזכור, לא לתת לו את הסימנים לזכירת האותיות והניקוד "על מגש", לתת לו להפעיל את המוח של עצמו (ולא את המוח של המבוגר) עד שילמד את החומר.  לדוגמה, אם הילד שכח את נִי, מאחר שהיה עסוק בלימוד אֲ, ואולי גם נבהל קצת מהשכחה של עצמו, מזכירים ועוזרים אבל בהדרגה ועם רמזים, ונותנים לו לחשוב באופן עצמאי: "איזו אות זאת? למה היא דומה? לנחש.  אז מה הצליל שלה? מה יש מתחת ל-נ?  אז מה אנחנו רוצים לעשות? ... לקרוא לאמא.  איך מתחילה המילה אמא? נון לא יכולה להגיד אִ. אז מה היא אומרת?" סדרה של שאלות לתזכורת. רוב הילדים שלימדתי עבדו בקצב דומה, כי היכולת של המוח לקלוט חומר חדש היא מוגבלת.  לפי המודל שפיתחתי לעניין הזיכרון וההטמעה של חומר לימוד, הזיכרון במוח בנוי מ- 3 חדרים.  ליתר הבהרה של המודל, ראו שרטוט בתחתית הדף. 

ביום הראשון:  בחדר הראשון מאחסנים את החומר החדש שנלמד באותו יום.  מותר ללמוד רק דבר אחד מכל סוג, כלומר אות אחת חדשה, סימן פיסוק חדש, סימן ניקוד אחד.  כמו שבשיעור התעמלות, עובדים כל כמה דקות על סוג שרירים אחר.  אם דוחסים עוד חומר חדש מאותו סוג, באותו יום (והילד הרבה פעמים לוחץ לכך) - דברים חדשים שנלמדו יידחקו החוצה ולא יזכרו אותם, והדברים האחרונים שנכנסו גם יהיו בערבוביה שלא מאפשרת לזכור אותם היטב.  התסכול מהכישלון יכול להפריע מאוד לרצון ללמוד בהמשך. עדיף לעבוד "מהצלחה להצלחה", במנות קטנות ובטוחות, כדי לשמר את המוטיבציה.

ביום השני:  הדברים החדשים שנלמדו עוברים לחדר מס' 2 שהוא יותר פנימי.  בחדר זה המוח בודק את נכונות הדברים, כדי להגן על עצמו משטיפות מוח ודברים לא בדוקים. אם הדברים לא הוכחו כאמינים, הם יישארו בחדר 2 ולא יעברו הלאה לחדר 3 שהוא חדר ההטמעה.  הדברים ידוקלמו ויזכרו באופן שטחי, "מצוות אנשים מלומדה", ועם הזמן ייעלמו (כמו שקורה כשלומדים למען פרס, ולאחר קבלתו הלימוד נשכח, וכמו שקורה כשצריך לשנן תרגילים בע"פ).

ביום השני, בזמן שהדברים נבדקים בחדר 2, החדר הראשון מתפנה לקליטת דברים חדשים.  אנחנו מוודאים ע"י חזרה שהדברים שנלמדו ביום הראשון "יושבים טוב" בחדר השני, (בכך אנו מסייעים להם לעבור לחדר השלישי ביום שלמחרת).  לאחר החזרה עוברים ללמד דבר חדש, והוא נמצא בחדר הראשון.

ביום השלישי, המוח סיים לבדוק את נכונות הדברים שבחדר 2.  דוגמה לבדיקה:  במקום לנחש או לשנן בע"פ, הילד יודע לבדוק ע"י פענוח שההברה אכן נשמעת בצורה מסוימת, או תרגיל הכפל אכן נכון.   לאחר בדיקה זו המוח מעביר את החומר שלמדנו ביום הראשון, מחדר 2 לחדר מספר 3, הפנימי יותר.  בחדר 3 הילד יודע את החומר ועם הזמן, הידע יוטמע במוח וכבר כמעט לא יהיה מדובר בזיכרון שצריך לטרוח ולשלוף אותו, אלא בידע חסר מאמץ, בדומה לכך שאנו יודעים שהשמש מאירה בצהריים. הידע הופך לשל הילד.

לסיכום, העיקרון הוא: ללמוד מידה לא גדושה של חומר לימוד ביום.  בשיעור הבא לחזור על השיעור הקודם, ואז לתת עוד חומר חדש.  רצוי לחזור על המצגת הקודמת לפני המצגת החדשה, ולחזק את הלימוד באמצעות דפי העבודה והמצגות של האותיות והניקוד שלמדנו, וגם להסביר לילד שלא להגזים בלימוד ביום אחד.

התהליך של הטמעת הידע הנלמד בזיכרון לגבי קריאה דורש הרבה זמן ואימון. אבל בלימוד נכון, הוא מתרחש לאחר זמן מה.  צריך גם לזכור שכשהמורה מסביר דבר לילד והילד מבין, זוהי רמת הבנה שטחית יותר מאשר כאשר הילד מסביר את החומר לילד אחר (ילדים הם המורים הטובים והזריזים ביותר, כאשר הם מבינים.  לכן בדרך כלל הילד השני והשלישי במשפחה תופסים את חומר הלימוד יותר מהר... גם בגלל שכבר נחשפו אליו קודם דרך לימודיו של הבכור.  ואז הבכור מקנא ומפסיק ללמד אותם, לאכזבתם הרבה...).  קשה לשלוף את החומר כאשר הילד צריך ליישם אותו בעצמו.  ראה "רמות הבנה של לימוד" באתר.

קל יותר לתלמיד  לזהות משהו כתוב מאשר לכתוב אותו בעצמו, ולכל שלב של קושי כזה יש להתייחס כאל לימוד חדש ולא לתת לילד הרגשת כישלון. הקושי צפוי והוא חלק מהלמידה, וצריך להזכיר מחדש את הסימנים לזכירת האותיות והניקוד לפי הצורך, כשעולים ברמת הקושי.

המודל של 3 החדרים של הזיכרון במוח


שיעור קריאה 11 (שיעור קריאה 11)

ינשוף


לימוד קריאה במצגות ב-25 שיעורים
שיעור קריאה 1
שיעור קריאה 2
שיעור קריאה 3
שיעור קריאה 4
שיעור קריאה 5
שיעור קריאה 6
שיעור קריאה 7
שיעור קריאה 8
שיעור קריאה 9
שיעור קריאה 10
שיעור קריאה 11
שיעור קריאה 12
שיעור קריאה 13
שיעור קריאה 14
שיעור קריאה 15
שיעור קריאה 16
שיעור קריאה 17
שיעור קריאה 18
שיעור קריאה 19
שיעור קריאה 20
שיעור קריאה 21
שיעור קריאה 22
שיעור קריאה 23
שיעור קריאה 24
שיעור קריאה 25
האתר מוקדש לזכר אבי משה אגוזי ז"ל