דף הבית | קריאה וכתיבה | לימוד חשבון | דפי עבודה | תגובות גולשים | למידה והתנהגות | ספרי-ילדים שלי | צור קשר |
קישורים
שלומדים - לימוד לילדים
דף הבית > קריאה וכתיבה > ללמד קריאה > לימוד קריאה במצגות ב-25 שיעורים > שיעור קריאה 7
מס' מבקרים: 385909
שיעור קריאה 7
לצפייה במצגת של שיעור 7

שיעור קריאה 7

חשוב לעבור על השלבים הקודמים של השיעורים לפי הסדר ולבסס הבנה, כי בשיעור 7 אנחנו מתחילים לקרוא באמת. היישום של מה שנלמד יכול להיות קשה. ייתכן שבשיעורים הקודמים הילד המשיך "לקרוא" את המילים – אבא ודני – או זכר בעל פה את ההברות מתוך זיהוי חיצוני גלובלי ולא התאמן מספיק בפענוח. כאן ומהשיעורים הבאים כבר יש צורך לפענח. ניתן לעצור את המצגת במקרה הצורך, לתת יותר זמן ולעזור לילד בעזרת שאלות הדרכה שמפעילות חשיבה עצמאית ולא לתת מיד את התשובה (איזו אות זאת, אז מה יש מתחת לאות. מה מזכירה לנו הזריקה, אז מה אנחנו עושים? קוראים לאמא. מה מזכירה לנו המילה אמא? אִ. נון לא יכולה להגיד אִ, אז מה היא אומרת?).

בשיעור 7 אנחנו חוזרים על הדף של אבא-דני, שתמיד נותן תחושת בסיס וביטחון. ואז מתמקדים במילה אבא. מחלקים את אבא להברות, שיש מרחק, הפסקה או רווח גראפי ביניהן. כמו שיש הפסקה בין ההברות על הדף, אנחנו עושים גם הפסקה בקריאה.

קוראים את ההברות והמילים. ההברה "בא" היא למעשה מילה בפני עצמה. (אומרים שהעברית הקדומה הייתה בנויה ממילים בנות שתי אותיות ולא שלוש כמו שרגיל היום). ואז בעצם מתברר לילד שנוצר משפט בעל משמעות.

הילד קורא את המשפטים כמעט לבד. ומתחיל להיזכר "ולשמוע בזיכרון השמיעתי שלו" – מה קרא. הקריאה בפעם הראשונה היא טכנית. לאחר שאלה – מה קראת, מה כתוב כאן, או – "מי בא"? הוא קורא את המשפט שוב, והפעם מתוך הבנה. אנחנו מבססים את ההרגל הזה להבין את הנקרא, גם בשיעורים הבאים.

למדנו עד עכשיו: הבנת העיקרון האלפביתי תוך השוואה לשפת הציורים, שלה יש עיקרון שונה. למדנו על הקשר בין אות לניקוד. למדנו את האותיות א,בּ, ד, נ וקצת את יוד. למדנו קמץ, פתח, חיריק, אות בלי ניקוד ואות שותקת. עברנו מרמת הברה לרמת מילה. פירקנו את המילה ויצרנו מילה חדשה, והתחלנו לעבור לרמת משפט ולקריאה משמעותית.

סיפור יפני עתיק מספר על ציפור, שעמדה על ידו של חכם זקן. הציפור עמדה על היד ולא עפה, ולא היה ברור למה. היא לא הייתה מאולפת, היא רצתה לעוף. היא לא הייתה קשורה בחוט דקיק. ובכל זאת, נשארה לעמוד על ידו של הזקן. "איך אתה מחזיק אותה ככה ביד?", שאלו את הזקן החכם.

-כדי שתוכל לעוף, הציפור צריכה לרדת קודם קצת כלפי מטה, להישען ואז לתפוס תנופה כדי לעוף למעלה. בכל פעם שהציפור מנסה להישען על היד שלי כלפי מטה, אני מרים מעט את כף היד, בצורה כמעט בלתי מורגשת. בצורה זו, הציפור לא יכולה לרדת לכיוון הבסיס והמשען שדרוש לה לצורך העלייה למעלה. וכך היא נשארת על היד שלי.

אהבתי את הסיפור הזה וציירתי ציפור חופשייה יותר, במצגת האותיות של האות צדי. אני מספרת אותו פה כי איך שהוא, חזרה אחורה לדף המוכר של אבא ודני, והליכה צעד צעד בשלבים שנראים אולי קלים וברורים, הם בסיס לשיטה ללימוד קריאה, שבאופן כללי מתקדמת מאוד מהר, בתנאי שלא מחמיצים שלבים ולפעמים חוזרים קצת אחורה לסימנים לזכירת אותיות וניקוד. בקיצור, אם אפשר – לא לדלג על שלבים...


שיעור קריאה 8 (שיעור קריאה 8)

ינשוף


לימוד קריאה במצגות ב-25 שיעורים
שיעור קריאה 1
שיעור קריאה 2
שיעור קריאה 3
שיעור קריאה 4
שיעור קריאה 5
שיעור קריאה 6
שיעור קריאה 7
שיעור קריאה 8
שיעור קריאה 9
שיעור קריאה 10
שיעור קריאה 11
שיעור קריאה 12
שיעור קריאה 13
שיעור קריאה 14
שיעור קריאה 15
שיעור קריאה 16
שיעור קריאה 17
שיעור קריאה 18
שיעור קריאה 19
שיעור קריאה 20
שיעור קריאה 21
שיעור קריאה 22
שיעור קריאה 23
שיעור קריאה 24
שיעור קריאה 25
האתר מוקדש לזכר אבי משה אגוזי ז"ל