דף הבית | קריאה וכתיבה | לימוד חשבון | דפי עבודה | תגובות גולשים | למידה והתנהגות | ספרי-ילדים שלי | צור קשר |
קישורים
שלומדים - לימוד לילדים
דף הבית > קריאה וכתיבה > ללמד קריאה > לימוד קריאה במצגות ב-25 שיעורים > שיעור קריאה 6
מס' מבקרים: 385909
שיעור קריאה 6
לצפייה במצגת של שיעור 6

שיעור קריאה 6

בשיעור 6 חזרנו על האותיות אלף ובית עם קמץ, עם פתח ובלי ניקוד. למדנו סימן חדש לאות דלת. הסימן הקודם טוב משיקולים של זכירת האות וכתיבתה, אבל הוא לא טוב מספיק. הסימן החדש הוא דגל. אפשר בשלב זה ללמד את הילד איך לשרטט מגן דוד, מבלי שהוא יתבלבל ויקשר את האות דלת עם מ של מגן דוד. טוב לתת הזדמנות לילד לראות שתוך זמן קצר הוא יכול ללמוד דבר שהתקשה בו, ולהשתפר. זוהי גם פעילות טובה לחג העצמאות, אבל נקווה שהילד ילמד לקרוא הרבה קודם. איך ללמד שרטוט של מגן דוד? קודם כל, מנסים לשרטט אותו בלי ללמוד, ואחר כך נשווה.

  1. מציירים קו אופקי. באמצע מעליו מסמנים נקודה. מודדים את המקום באמצעות קו דימיוני.
  2. הנקודה שולחת "ידיים" או זרועות, לקצוות של קו "הרצפה". יש לנו כבר משולש אחד. אני מסמנת את הקווים עם רווחים, אבל כמובן במציאות משרטטים רגיל.
  3. עכשיו מתחילים לשרטט את המשולש ההפוך: מציירים נקודה מתחת לאמצע של קו "הרצפה".
  4. מציירים "כתפיים" למשולש הישר.
  5. מן הנקודה שמתחת לקו הרצפה שולחים זרועות "ידיים" לקצוות של קו הכתפיים. ומגן הדוד מוכן.אחרי שהשתעשענו עם האות דלת וגם ניסינו לצייר (המוט נכנס רק מעט פנימה – הקושי הוא לצייר את הקו המאונך של דלת כך שלא יצא באמצע האות) –
לומדים את האות נון. נון דומה לנחש, וגם לה, (בפונטים מסוימים....) יש ראש קצר וזנב ארוך. המילה נחש מתחילה בצליל נ וזה מזכיר את האות נון, שהצליל שלה הוא נ. כדאי ללוות את השיעור גם במצגת על האות נון, ובדף העבודה.

לומדים את נון בלי ניקוד ועם סימן החיריק

הסימן לצליל החיריק הוא "אִמא"
ולכן נלמד אותו קודם כל עם האות אלף.
מתחת לאלף יש נקודה שקוראים לה חיריק.
הנקודה מזכירה לנו נקודה של זריקה. במצב של זריקה, רוצים לקרוא ל"אמא".
המילה אמא מתחילה בצליל אִ. לכן הנקודה של חיריק מתחת לאלף אומרת "אִ".
נון לא יודעת להגיד אִ, והיא אומרת נִ.

לאחר מכן אנו לומדים על יוד שותקת, שפגשנו בה כבר קודם עם המילה "דָנִי". למעשה לומדים שאין צורך להתייחס אליה, ההשפעה של י היא אפס במקרה של המילה דני.

ילדים שלמדו "לקרוא" מתוך ניחוש מסתמכים פעמים רבות על אימות הקריאה אהו"י, וקוראים כל הברה המסתיימת ביוד בלי ניקוד - כאילו היא מנוקדת בחיריק, או חיריק מלא.

חשוב להבהיר לילדים שלא בכל פעם שרואים יוד בלי ניקוד, מדובר בתנועת החיריק, אִ. יש גם מילים כמו בַּי, דֵי, אוֹ קֵי.

חשוב לדעת לפענח בעזרת הניקוד כדי להוסיף לאוצר המילים - מילים חדשות ולא מוכרות. יש לנו 3,000 מילים בשפה הדבורה (המדוברת), שאותן ניתן לקרוא די בקלות בעזרת ניחוש -. אבל יש 24,000 מילים בשפה כולה, כולל השפה הכתובה, וילדים שלא שולטים ביכולת הפענוח ע"י ניקוד, נפגעים בדרך כלל בהישגיהם בכיתות יותר גבוהות של ביה"ס היסודי, ולאחר מכן. גם הקלאסיקה של הספרים חסומה בפניהם, קורצ'אק, קסטנר, לינדגרן, ועוד.

יש לשים לב, שהשפה בספרים לראשית הקריאה תהיה מעל לרמה של שפה מדוברת, לפחות באופן חלקי. שהילדים לא יתרגלו שהניחוש מצליח להם. חשוב שיהיו בספר מילים שלפחות את חלקן צריך לפענח. יש באתר רשימת ספרים מומלצים לטרום קריאה בחלק של המלצות על ספרי ילדים. וכמובן גם בחלק של "ספרים שלי"....

טוב לסגל את הילדים לקריאה ע"י פענוח כבר בהתחלה, כי הרגלים שנקבעו קשה לשרש. רבים מלמדים את הילדים אותיות, אך, חשוב ללמד במקביל לפחות כמה מסימני הניקוד.

שיעור קריאה 7 (שיעור קריאה 7)


ינשוף


לימוד קריאה במצגות ב-25 שיעורים
שיעור קריאה 1
שיעור קריאה 2
שיעור קריאה 3
שיעור קריאה 4
שיעור קריאה 5
שיעור קריאה 6
שיעור קריאה 7
שיעור קריאה 8
שיעור קריאה 9
שיעור קריאה 10
שיעור קריאה 11
שיעור קריאה 12
שיעור קריאה 13
שיעור קריאה 14
שיעור קריאה 15
שיעור קריאה 16
שיעור קריאה 17
שיעור קריאה 18
שיעור קריאה 19
שיעור קריאה 20
שיעור קריאה 21
שיעור קריאה 22
שיעור קריאה 23
שיעור קריאה 24
שיעור קריאה 25
האתר מוקדש לזכר אבי משה אגוזי ז"ל