דף הבית | קריאה וכתיבה | לימוד חשבון | דפי עבודה | תגובות גולשים | למידה והתנהגות | ספרי-ילדים שלי | צור קשר |
קישורים
שלומדים - לימוד לילדים
דף הבית > קריאה וכתיבה > ללמד קריאה > לימוד קריאה במצגות ב-25 שיעורים > שיעור קריאה 2
מס' מבקרים: 385910
שיעור קריאה 2
לצפייה במצגת של שיעור 2

שיעור קריאה 2

אבא דני

הערה: לצורך השיעור אני מנקדת את המילה אבא לא נכון, קמץ במקום פתח באלף.

חוזרים על השיעור הראשון. מקריאים לילד את הדף וגם את הציורים ונותנים לו לקרוא בעצמו. קוראים גם את הציורים, ומספרים על שפת הציורים, שבה יש ציור נפרד לכל מילה. מנסים לכתוב משהו בשפת הציורים, לדוגמה: דני הולך לבית הספר.

דני הולך לבית הספר

כדאי לתת לילד להתנסות ב"כתיבה" וב"קריאה" של שפת הסימנים בעצמו, ולראות אם נמען המכתב מצליח להבין את המסר. דנים ביתרונות ובחסרונות של שפת הציורים: המשמעות של הציור יכולה להיות לא מובנת (אולי כתוב ילד הלך לבית הספר אתמול?) , וצריך הרבה מאוד ציורים כדי לספר סיפור אחד קטן. הסינים כותבים בשפת הציורים, ויש להם יותר מ- 7,000 סימנים, סימן אחד לכל מילה. קשה לזכור כל כך הרבה סימנים. סינים רבים לא מצליחים לזכור ואינם יודעים לקרוא.

לעומת זאת, בשפה שלנו יש צורך רק במספר קטן מאוד של סימנים כדי לכתוב את כל המילים. בשפה שלנו יש 22 אותיות. כל אות אומרת את הצליל שבהתחלת השם שלה: דְ, גְ, ש.

15 סימני ניקודיש לנו גם 15 סימני ניקוד. הניקוד הוא קוים ונקודות מתחת וליד האות. הניקוד קובע איך האות תגיד את הצליל שלה, לדוגמה: אלף יכולה להגיד אָ אִי אֶ אוּ, בית יכולה להגיד בָּ בִּי בּוֹ בֵּ. זהו העיקרון האלפביתי שעומד בבסיס הקריאה שלנו, ואם הילד הבין אותו עשינו כבר חצי עבודה.

מראים את סוגי הניקוד השונים שמתחלקים לזוגות לפי הצליל שלהם, קמץ עם פתח וכו', ואומרים – נלמד אותם אחר כך.

הערות: 

חשוב להכיר את שמות האותיות, מכיוון שלאחר מכן אנחנו לומדים שכל אותו "מזמזמת" את הצליל שבתחילת שמה, מנוקד בשווא: חית אומרת חְ, ריש רְ, וכו'.  בנוסף, אם לומדים לזהות את שין בתור שָ, יש כאן בעיה לגבי לימוד הניקוד והפענוח בהמשך.

כששמים אותיות מגנטיות על הפלדלת, חשוב לבלגן אותן, לא לסדר לפי סדר הא"ב.  ילדים שמקבלים את האותיות לפי סדר, גם כסרט שמודבק על השולחן שלהם בכיתה - עלולים לזכור את האות רק לפי הסדר שלה בתוך הא"ב.  בצורה כזאת זיהוי ושליפה של האות הם איטיים מאוד ולא מאפשר קריאה.  זה גם לא זיהוי אמיתי של האות.שיעור קריאה 3 (שיעור קריאה 3)

ינשוף


לימוד קריאה במצגות ב-25 שיעורים
שיעור קריאה 1
שיעור קריאה 2
שיעור קריאה 3
שיעור קריאה 4
שיעור קריאה 5
שיעור קריאה 6
שיעור קריאה 7
שיעור קריאה 8
שיעור קריאה 9
שיעור קריאה 10
שיעור קריאה 11
שיעור קריאה 12
שיעור קריאה 13
שיעור קריאה 14
שיעור קריאה 15
שיעור קריאה 16
שיעור קריאה 17
שיעור קריאה 18
שיעור קריאה 19
שיעור קריאה 20
שיעור קריאה 21
שיעור קריאה 22
שיעור קריאה 23
שיעור קריאה 24
שיעור קריאה 25
האתר מוקדש לזכר אבי משה אגוזי ז"ל