דף הבית | קריאה וכתיבה | לימוד חשבון | דפי עבודה | תגובות גולשים | למידה והתנהגות | ספרי-ילדים שלי | צור קשר |
קישורים
שלומדים - לימוד לילדים
דף הבית > קריאה וכתיבה > ללמד קריאה > לימוד קריאה לילדים ב15 שיעורים > שיעור 15
מס' מבקרים: 333194
שיעור 15

שיעור 15 לומדים בית, נגר


אבא עלה על ההר,

למה אבא עלה על ההר?

הוא בא לדני.

הוא ראה את דני על ההר הרם.

לָהָר בָּא אָדָם.

הָאָדָם הַזֶה הוּא נַגָר.

הוּא בָּנָה לְדָנִי בַּיִת עַל הָהָר.

הילד סיים לקרוא את המשפטים שלמעלה. ואז הוא קורא שאלות לגבי מה שקרא. הוא קורא כל שאלה בפני עצמה, ואז צריך לתת תשובה, בעזרת "הקריאה המרפרפת" שלמדנו בשיעור הקודם.

1. מי עלה על ההר?
2. למה אבא עלה על ההר?
3. מי הוא האדם?
4. מי בנה לדני את הבית על ההר?

מענה על השאלות האלה זו משימה לא פשוטה שהילד ודאי יכשל בה. לא נורא, אנחנו מיד מלמדים אותו איך להסתדר עם משימה כזו. גם כישלון הוא מוטיבציה ללמידה, בתנאי שלא יקח זמן רב.

אנחנו לומדים עכשיו מה שנקרא "קריאה מרפרפת". המבט של הילד הוא כמו פרפר, ומדגימים כיצד פרפר עף, מעל ואז נוחת על איזה פרח. למוח יש תכונות שאנחנו לא תמיד מכירים. אם הילד יבחר מילה מתוך השאלה, מילה מיוחדת לשאלה הזו, כמו, לגבי השאלה הראשונה – המילה "עָלָה", סביר שהמילה הזו תהיה בתוך התשובה לשאלה, התשובה שאנחנו מחפשים בתוך הקטע. עכשיו, הילד "אומר" למוח שלו, נותן הוראה, שהמוח ימצא את המילה "עלה", ונותן הוראה למוח שלו, שבלי לקרוא את הקטע, רק לרחף מעליו, האצבע של הילד תנחת בדיוק על המילה הזו.

לא קרה לי שילד נכשל במשימה הזו לאחר לימוד הקריאה המרפרפת. זוהי מיומנות מאוד חשובה, כי הרבה פעמים ילדים קוראים קטע שלם במאמץ למצוא תשובה לשאלה. הם גם סובלים וגם נכשלים, כי לרוב הם שוכחים את השאלה תוך כדי קריאת הקטע. יש גם ילדים רבים שחושבים שעליהם לתת תשובה בע"פ, מהזיכרון – בלי לחזור להסתכל בקטע. אז לא, אנחנו לא עובדים קשה, ובעזרת הטכניקה הזאת – אנחנו מצליחים. הילד מאתר את המילה האחת – "נגר", במקום לקרוא את כל הקטע. הוא מסוגל לאתר את המילה "בית", ולקרוא לפניה ואחריה כדי למצוא את התשובה לשאלה. הוא מסוגל למצוא את כל הפעמים שבהם המילה "אבא" מופיעה בקטע. וזוהי דרך מצוינת לא רק כדי לענות על שאלות, אלא גם כדי להבין שהמוח שלנו מוצלח יותר ממה שידענו. וכבר דיברתי על חשיבות האמון ביכולת העצמית, לגבי למידה.

למדנו מילים רבות, משפטים, סימני פיסוק, ניקוד ואותיות, ויש עוד מה ללמוד. למדנו את העיקרון של צירוף הצלילים וההברות למילה, ואיך להבין את הנקרא. בשלב זה יתכן שהילד יתחיל לנסות לקרוא שלטים ומדי פעם מילים. לא ללחוץ עליו לקרוא יותר ממה שהוא רוצה. להמשיך להקריא לו ספרים, להניח ספר עם תמונות על המיטה שלו ולהשאיר אור עשר דקות לפני השינה, הוא ינסה להתאמן לבד על קריאה. לא להשוויץ בהישגים שלו, זה עלול לגרום למוטיבציה הפנימית לקריאה – להפוך לחיצונית, למוטיבציה לרצות את ההורים. מוטיבציה חיצונית היא חלשה מדי ולא תביא להישגים או להנאה מהם. (ראה בנושא "למידה" באתר זה). אפשר להגיד "כל הכבוד", "הצלחת", "איזה יופי", "נהנית?" אבל לא מעבר לכך, לא לדבר בטלפון ולומר "X ממש התקדם, הילד ממש גאון, הוא דומה לי", "תראה לדוד איך אתה קורא", וכו'. זה פשוט הורס.

שוב להזכיר, לכל ניקוד ואות יש מצגת באתר. מאחלת בהצלחה לילדים, מקווה שייעזרו במאמר הזה, בסיוע ההורים או המורים, ושילמדו לקרוא בקלות ובהנאה.


(לימוד קריאה לילדים ב15 שיעורים)

ינשוף


לימוד קריאה לילדים ב15 שיעורים
שיעור 1
שיעור 2
שיעור 3
שיעור 4
שיעור 5
שיעור 6
שיעור 7
שיעור 8
שיעור 9
שיעורים 10-14
שיעור 15
האתר מוקדש לזכר אבי משה אגוזי ז"ל