דף הבית | קריאה וכתיבה | לימוד חשבון | דפי עבודה | תגובות גולשים | למידה והתנהגות | ספרי-ילדים שלי | צור קשר |
קישורים
שלומדים - לימוד לילדים
דף הבית > קריאה וכתיבה > ללמד קריאה > לימוד קריאה לילדים ב15 שיעורים > שיעור 6
מס' מבקרים: 333194
שיעור 6

שיעור 6

חוזרים על השיעור הקודם.
מה למדנו? המילים אבא, דני, בא, אני. ההברות שמקבלים בפירוק של מילים אלה. סימן פיסוק אחד – נקודה. למדנו להבין מה אנחנו קוראים ולא לקרוא בלי להקשיב לעצמנו ולהבין מה אנחנו אומרים.
בשיעור זה אנחנו מוסיפים את ההברה סָ. מחברים אותה להברה בא ומקבלים סבא.
עכשיו אנחנו מנסים אפשרויות שונות של המילים שיש לנו.

אֲנִי  סַ  סַ  בָּא

אֲנִי סַבָּא.

אֲנִי סַבָּא, אֲנִי בָּא.

אֲנִי דָנִי.  אֲנִי בָּא.

אֲנִי אַבָּא.  

קוראים את שתי השורות הראשונות. למדנו מילה חדשה. מבלי משים (רוב הילדים לא יבחינו בהבדל) למדנו גם ניקוד חדש, חטף פתח. חטף פתח דומה לפתח, כלומר למקל. בצד יש לו שתי נקודות שנופלות למטה. הן נופלות והולכות לאיבוד ואנחנו לא מתייחסים אליהן. מכסים באצבע את הנקודות ומראים שאנחנו קוראים את אֲ ו- אָ אותו הדבר.

מה הסיבה, לפעמים הילד ישאל. הסיבה היא שבימי קדם היו מבטאים את הניקוד אחרת, והיום זה נשמע אותו הדבר. כמו קמץ ופתח. יש מצגת בנושא החטפים, כאן באתר.

לומדים דבר נוסף, והוא סימן פיסוק חדש, פסיק. מראים את הפסיק ומסבירים, פסיק הוא הפסקה קטנה באמצע המשפט, באמצע הקריאה. המילה 'הפסקה' מזכירה את המילה 'פסיק'. נקודה היא הפסקה גדולה, ארוכה יותר. מדגימים את אופן הקריאה השונה של משפט עם פסיק ומשפט עם נקודה. איך המשפט של סבא היה נשמע עם נקודה במקום פסיק?

אי אפשר ללמוד יותר מדי דברים בשיעור אחד, וביום אחד. כשלומדים הרבה מדי חומר הלימוד הראשון נשכח, ויש בלבול וחוסר ביטחון. אבל אפשר ללמוד דבר אחד או שני דברים דומים מתחומים שונים. כלומר דבר אחד לגבי פיסוק, אחד לגבי ניקוד, אחד לגבי אות חדשה.

להבנת הנקרא, הילד קורא – אֲנִי אַבָּא. אנחנו שואלים – מי אמר את זה, מי אמר – אֲנִי אַבָּא? והילד אומר – אַבָּא. מי אמר – אֲנִי דַנִי? דַנִי. גם זה עניין חשוב כדי להתרגל כבר מההתחלה לקריאה משמעותית.שיעור 7 (שיעור 7)

ינשוף


לימוד קריאה לילדים ב15 שיעורים
שיעור 1
שיעור 2
שיעור 3
שיעור 4
שיעור 5
שיעור 6
שיעור 7
שיעור 8
שיעור 9
שיעורים 10-14
שיעור 15
האתר מוקדש לזכר אבי משה אגוזי ז"ל