דף הבית | קריאה וכתיבה | לימוד חשבון | דפי עבודה | תגובות גולשים | למידה והתנהגות | ספרי-ילדים שלי | צור קשר |
קישורים
שלומדים - לימוד לילדים
דף הבית > קריאה וכתיבה > ללמד קריאה > לימוד קריאה לילדים ב15 שיעורים > שיעור 5
מס' מבקרים: 333182
שיעור 5

שיעור 5

חוזרים על שיעור 4.
חוזרים על הפטנטים של דָ ו- נִי במיוחד.
חשוב ללמד קודם את נִ לא בצירוף יוד, וגם להסביר שלא בכל פעם שיש יוד, זה סימן לחיריק. יש מילים כמו דַי, בָּי, אוקיי, שבהם יש יוד בלי חיריק, ולפעמים היוד נשמעת.
קוראים שוב את הדף השני, גם את חלקו התחתון. עוברים לדף השלישי.

אָבָּא בָּא.

דָנִי בָּא.

אָ   אָ   אָ     בָּ

דָ  דָ  דָ   נִי  נִי  נִי 

אָ   אָ  בָּ  נִי  נִי  

אָ   אָ   נִי  אָנִי

אָנִי  אָנִי  אָנִי  אָנִי

בדף זה אנחנו לומדים כמה דברים. המשפט הראשון, "אבא בא", מסתיים בנקודה.
אנחנו שואלים כרגיל, מי בא, מי בא כאן, כמה באו. אחר כך מצביעים על הנקודה. מהי הנקודה? הנקודה היא סימן בשבילנו לעצור בקריאה ולנוח. הנקודה באה בסוף משפט. שואלים – מה זה משפט?

לרוב ילדים לא ישאלו לגבי המילה הזו, למרות שאינה מוכרת. ילדים רבים יטענו שהם מבינים את משמעות המילה משפט, אבל אם נשאל אותם, נראה שהם לא באמת יודעים. הרבה פעמים מורה יכולה להשתמש במילה זו בלי לחשוב שהמושג אינו מובן לחלק מהילדים. כך מצטבר יתרון לזכות הילדים שההורה מתווך עבורם את העולם ומסביר, (בלי להגזים), ומצטבר חוסר ביטחון עצמי לגבי הילדים שאינם מכירים מושגים, לפעמים גם מושגים בסיסיים כמו פחות ואפס, ואינם מעלים על דעתם לשאול. לא חייב להיות הבדל באינטליגנציה בין שתי קבוצות הילדים, אבל מצטבר פער גדל והולך.

מה זה משפט? כמה מילים שאומרות משהו ביחד. למשל, החתול קפץ על הספה, זה משפט. חתול, קוטג', ארגז, שולחן – זה לא משפט, זו רשימה. אין קשר בין המילים והן לא אומרות משהו ביחד. בסוף המשפט יש נקודה. כלומר סיימנו להגיד מה שרצינו ואנחנו עוצרים למנוחה. מדגימים איך קוראים את אבא בא דני בא, ללא נקודה להפסקה, ועם הפסקה.

עכשיו ממשיכים לקרוא, אם צריך מזכירים את הפטנטים השונים של ניקוד ואותיות. ואז מפרקים מילה ויוצרים מההברות מילה חדשה. הילד מכיר את ההברה של אָ מקודם, וגם את נִי. עכשיו הוא קורא את ההברות אחת אחרי השנייה. אֲ-נִי. אני. ואז שואלים אותו – מה אמרת, מה קראת? הוא חוזר על אֲנִי ומבין שקרא – אֲנִי. לאחר שהילד קורא כמה פעמים את המילה אֲנִי שבשורה התחתונה, שואלים אותו – למה אתה כל הזמן אומר אֲנִי, אֲנִי, אֲנִי.שיעור 6 (שיעור 6)

ינשוף


לימוד קריאה לילדים ב15 שיעורים
שיעור 1
שיעור 2
שיעור 3
שיעור 4
שיעור 5
שיעור 6
שיעור 7
שיעור 8
שיעור 9
שיעורים 10-14
שיעור 15
האתר מוקדש לזכר אבי משה אגוזי ז"ל