דף הבית | קריאה וכתיבה | לימוד חשבון | דפי עבודה | תגובות גולשים | למידה והתנהגות | ספרי-ילדים שלי | צור קשר |
קישורים
שלומדים - לימוד לילדים
דף הבית > קריאה וכתיבה > ללמד קריאה > לימוד קריאה לילדים ב15 שיעורים > שיעור 3
מס' מבקרים: 333182
שיעור 3

שיעור 3

הילד ודאי לוחץ לעבור כבר מהדף הראשון לשני, אבל לנו יש עוד הרבה לעשות בדף הראשון. לא כדאי להזדרז יותר מדי, שהילד לא יתחיל להיכשל ולהתייאש ויפסיק ליהנות מתחושת ההישג.

אנחנו חוזרים לדף הראשון. חוזרים על ההסברים לגבי אָ ו- בָּ. נותנים לילד לקרוא את המילה אבא, ועוזרים לו קצת לגבי דני וכל הדף, עד שהוא נזכר. בגלל שהוא למד לפענח קשה לו לשלב את זה עם הצורה הקודמת שקרא, שהיתה מבוססת על צורה חיצונית של המילה, כמו תמונה.

בכל אחד מהשיעורים של ההתחלה, אנחנו חוזרים על השיעור הקודם בתחילת השיעור הבא.

עכשיו מלמדים את הפתח, זה קל כי הוא דומה חזותית לקמץ. הפטיש נמצא מתחת לאלף, נותן מכה ואלף צועקת אָ. מלמדים ע"י ציור, ואם אפשר מראים לילד את המצגת.

מורידים את החלק התחתון מה"פטיש", נשאר לנו מקל. המקל נותן מכה לאלף, אלף צועקת אַ, המקל נותן מכה לבית, בית צועקת בַּ. יש באתר מצגת גם בנושא הפתח, ולגבי שאר האותיות וסוגי הניקוד.

עכשיו לומדים את האות דלת שבמילה דני. תחילה אני מלמדת אותה באמצעות הקישור לדלת, זה עוזר לזכור את שם האות וגם לשרטט נכון את האות. ההדגמה נמצאת במצגות, דלת לרזים ודלת לשמנים או לחשובים. הילדים לא זוכרים את הפטנט הזה, אם כי הוא מצחיק אותם. שיעור אחר כך כשנחזור על דלת אתן את הסימן של דגל.

למדנו את האות דלת, דלת בלי ניקוד אומרת את הצליל דְ, שבהתחלת השם שלה. דלת עם פטיש למטה רוצה להגיד אָ אבל היא לא יכולה, דלת אומרת דָ.

בשיעורים 2,3 אנחנו לומדים די הרבה. אם זה קשה מדי לילד אפשר לפצל, אבל לחזור בכל שיעור על השיעור שלפניו לפני למידה נוספת.

למדנו בשיעור 2 אָ ו- בָּ כדי להסביר את העיקרון האלפביתי. בשיעור 3 נוסיף גם את לימוד החיריק כדי להימנע מקיבעון קמץ, כלומר להימנע ממצב שבו הילד חושב שצריך לקרוא כל אות עם קמץ. אנחנו מראים שיש עוד סוגי ניקוד והגיה.
למדנו דָ מתוך דני. עכשיו נלמד את נִ. אם נון לא מוכרת, היא דומה לנחש עם ראש קצר וזנב ארוך. המילה נחש מתחילה ב-נְ וזה הסימן שלנו. כדאי לצייר נון שבתוכה נחש, כמו בדוגמה, ולתת לילד לצבוע.
מתחת לנון יש חיריק, נקודה. היו לי הרבה פטנטים לחיריק הזה.
לדגדג את הילד במותניים והגיד שהחיריק מדגדג את האות ברגלים. אני מתחילה בהא, שצוחקת הִי הִי הִי, אחר כך חית, שצוחקת חי חי חי, אותיות שמשמיעות קול שדומה לצחוק. אחר כך שִי שִי שִי, כל אות צוחקת לפי מה שהיא.
הפטנט הנ"ל לגבי החיריק בדרך כלל לא עובד, אבל זה מתאים לי, כי חשוב לי שהילד ידע את העיקרון הבא: אם הוא לא מצליח, זו לא בעיה של המוח שלו, שהוא לא מוצלח. זו בעיה של הצורה בה לימדתי. פטנט שלא עובד – נחליף אותו. ילדים בד"כ מאשימים את עצמם על חוסר הצלחה, ולא תמיד בצדק. הרבה פעמים הבעיה היא בשיטת הלימוד, דילוג על שלבים וכו'. כשילד מאבד אמון ביכולת הלמידה שלו – הוא פוגע ביכולת שלו להקשיב וברצון ללמוד. וזו בעיה קשה. הרבה פעמים אפשר לראות ילד מכה בידו על המצח שלו, או אומר על עצמו שהוא טיפש. אמון ביכולת הלמידה העצמית הוא קריטי להמשך לימוד בעתיד. ואני שמחה כשתלמיד אומר לי – הפטנט שנתת לא עבד, צריך למצוא פטנט אחר. חשוב לי שהתלמיד ידע שהוא בסדר. שהבעיה היא חיצונית ולא פנימית. בכל רמה של יכולת שהילד נמצא בה, אני רוצה שיאמין בעצמו, כדי ללמד יותר בקלות, שלא תהיה חסימה מבחינה זו.

מחליפים פטנט, כי הפטנט הקודם לא עבד. החיריק - לוקחים עיפרון ומסמנים נקודה על גב כף היד של הילד. אומרים שהוא קיבל זריקה ולכן הוא רוצה לקרוא אִ-מא. המילה אמא מתחילה ב- אִ וזה הסימן שלנו. הנקודה על היד דומה לנקודה של החיריק. אם החיריק נמצא מתחת לאלף, אלף תגיד אִ (ראה מצגת על חיריק). אם הוא נמצא מתחת לנון, נון תגיד נִ. אז קוראים שוב את המילה דני, חוזרים על הסימנים שלמדנו. מסתכלים על היוד השותקת, חוזרים על ההסבר, כל אות שאין מתחתיה ניקוד, מזמזמת את ההתחלה של שמה. א,ה,י בלי ניקוד בדרך כלל שותקות, לא אומרות כלום. דָנִי ודָנִ זה אותו הדבר, כמו שאַבָּא ו-אַבָּ קוראים אותו הדבר. מקריאים לילד שוב את הדף הראשון ונותנים לו לקרוא בעצמו.



שיעור 4 (שיעור 4)

ינשוף


לימוד קריאה לילדים ב15 שיעורים
שיעור 1
שיעור 2
שיעור 3
שיעור 4
שיעור 5
שיעור 6
שיעור 7
שיעור 8
שיעור 9
שיעורים 10-14
שיעור 15
האתר מוקדש לזכר אבי משה אגוזי ז"ל