דף הבית | קריאה וכתיבה | לימוד חשבון | דפי עבודה | תגובות גולשים | למידה והתנהגות | ספרי-ילדים שלי | צור קשר |
קישורים
שלומדים - לימוד לילדים
דף הבית > קריאה וכתיבה > ללמד קריאה > לימוד קריאה לילדים ב15 שיעורים > שיעור 2
מס' מבקרים: 333194
שיעור 2

שיעור 2

אנחנו עדיין בדף הראשון. חוזרים על השיעור הראשון. לצורך השיעור אני מנקדת את אבא לא נכון, קמץ במקום פתח באלף. מקריאים לילד, נותנים לו לאתר את המילים אבא ודני בדף, ואז לקרוא בעצמו. קוראים גם את הציורים, ומספרים קצת על שפת הציורים, שבה לכל מילה יש ציור נפרד. מנסים לכתוב משהו בשפת הציורים, למשל דני הולך לבית הספר. ודנים ביתרונות ובחסרונות של שפת הציורים: צריך הרבה מאוד ציורים והמשמעות יכולה להיות לא מובנת. לעומת זאת בשפה שלנו צריך רק מספר קטן מאוד של סימנים כדי לכתוב את כל המילים. הנה ציור בשפת הסימנים.

בשפה שלנו יש 22 אותיות ושמונה סימני ניקוד. כל אות אומרת את הצליל שבהתחלת השם שלה: דְ, גְ/ הניקוד, קוים ונקודות מתחת וליד האות, קובע איך האות תגיד את הצליל שלה, למשל אלף תגיד אָ אִי אֶ אוּ, בית תגיד בָּ בִּי בּוֹ בֵּ. זהו העיקרון האלפביתי שעומד בבסיס הקריאה שלנו, ואם הילד הבין אותו עשינו כבר חצי עבודה. מראים את סוגי הניקוד השונים שמתחלקים לזוגות לפי הצליל שלהם, קמץ עם פתח וכו', ואומרים – נלמד אותם אחר כך.

מקריאים שוב את הדף ונותנים לילד להקריא. עכשיו מתחילים ללמד את ההברה הראשונה. יש סבירות גבוהה שגם ילד שלא מכיר אותיות מכיר את האות אלף. אם יש צורך מלמדים את האות אלף לפי המצגת באתר – אותיות הדפוס. חשוב לדעת את שמות האותיות מכיוון שלאחר מכן אנחנו לומדים שכל אותו "מזמזמת" את הצליל שבתחילת שמה, מנוקד בשווא: חית אומרת חְ, ריש רְ, וכו'.

מכסים את ה-בא במילה אבא.ושואלים – למה זה אָ? ואז מסבירים על הקמץ שהוא כמו פטיש שנותן מכה לאלף, ואלף צועקת – אָי, אָ. כמו במצגות הניקוד באתר.

עכשיו מסתכלים על החלק השני, בָּא. אם יש צורך מלמדים את האות ב לפי המצגות באתר. מתחת לבית יש פטיש, הוא נותן מכה לאות, בּית רוצה לצעוק אָ אבל היא בּית, ויכולה להגיד רק בָּ בִּ בֶּ, לפי הניקוד שלה. בּית רוצה להגיד אָ והיא אומרת בָּ!

מסבירים, שכל אות אומרת את הצליל שבתחילת שמה, וכשאין לה ניקוד – היא מזמזמת את הצליל הזה. כמו זְ שְ וכו'. אבל א,ה,י בדרך כלל שותקות לגמרי וכשאין להן ניקוד לא שומעים אותן בכלל. אלף שבסוף אבא היא שותקת כי אין לה ניקוד. זה נשמע אותו הדבר אָבָּ או אָבָּא. מכסים את האלף השותקת ומקריאים בצורה זו או בצורה השניה: אב, אבא.מקריאים לילד את הדף, ואחר כך הוא קורא שוב. הפעם יהיה לו קשה והוא ודאי יתבלבל. אז עוזרים לו.
למעשה מה שקרה כאן עכשיו, זה שהילד למד לקרוא. עברנו ממצב של אפס לאחד. הילד הבין את העיקרון של הקריאה ומה שנותר זה ללמד את שאר הסימנים.שיעור 3 (שיעור 3)

ינשוף


לימוד קריאה לילדים ב15 שיעורים
שיעור 1
שיעור 2
שיעור 3
שיעור 4
שיעור 5
שיעור 6
שיעור 7
שיעור 8
שיעור 9
שיעורים 10-14
שיעור 15
האתר מוקדש לזכר אבי משה אגוזי ז"ל